Bilgiler al�n�yor...

Dr. Şölen ÇÖL
Dr. Şölen ÇÖL

Dr. Şölen Çöl, Y.Mimar, Proje Yöneticisi

 

1987 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’ndan mezun olmuş; 1990 yılında MSÜ Kentsel Tasarım dalında Y.Lisans öğrenimini, 1998 yılında da aynı konuda doktora öğrenimini tamamlamış ve Doktor ünvanına hak kazanmıştır.

1987-1991 yılları arasında özel sektörde çeşitli firmalarda; konut, eğitim, turizm ve sağlık sektörü projelerinde inşaat  tasarımı ve uygulamalarında görev almıştır.

1995-2004  arasında, Yapı Merkezi Grubu Gayrimenkul ve İnşaat şirketlerinde proje yönetimi konusunda proje takımı üyesi olarak çalışmıştır. 

1995 – 2002 döneminde, yer aldığı tüm projelerin teslimine kadar; gayrimenkul geliştirme, tasarım yönetimi, malzemelerin onaylanması, ihale yönetimi, yüklenici ve imalat kontrolü ile tüm projelerin müşteri ilişkileri yöneticisi olarak ihtiyaca göre teslim edilmesi rollerini üstlenmiştir. 

2003 – 2004 yılında Şantiye Proje Mühendisi olarak; ince yapı tasarım ve imalat kontrolü, hakediş ve periyodik rapor takibi, proje performans analizi, kalite  güvence sistemi ve iş güvenliği kontrolü konularında görev almıştır.

2004-2020 yılları arasında, Mentor Proje Yönetimi şirketinde, eğitim koordinatörü, eğitmen, proje yöneticisi ve proje yönetimi danışmanı  olarak çalışmıştır. Bu süreçte; kamu ve özel sektörde kurumlara verdiği eğitimlerin yanında, özel üniversitelerde proje yönetimi sertifika programlarında koordinatör ve eğitmen olarak görev almış, lisans eğitiminde 4. sınıflara proje yönetimi eğitimi de vermiştir. 

Dr. Şölen Çöl; gerek inşaat sektöründe proje yönetimi, planlama, maliyet, performans analizi, ihale ve sözleşme yönetimi üzerine, gerekse uluslararası PMI metodolojisini baz alarak, kamu, özel sektör ve üniversitelerde 15 yıldır verdiği Proje Yönetimi eğitimleri ve danışmanlığı konusunda da uzmanlık sahibi olarak, Kırmızı Akademi firmasının sahibi olarak iş yaşamına devam etmektedir.

İstanbul Proje Yönetim Derneği ve Project Management Institute üyesi olan Dr. Şölen Çöl; 2012 - 2019 yılları arasında, Okan Üniversitesi Kentsel Dönüşüm Y.Lisans Programında Proje Yönetimi Öğretim Üyeliği görevinde de bulunmuştur.