Phone
0 850 888 95 86
E-Mail
ipyd@ipyd.org
TR | ENG
Geleceği Tasarlama İddiası

İstanbul Proje Yönetim Derneği’nin proje yönetiminin teori ve uygulamalarını geliştirmek, uluslararası metodolojileri yaygınlaştırmak, profesyonelliği ve kaliteyi teşvik etmek amacıyla, kamu ve özel sektör profesyonellerini, akademisyenleri ve konuya ilgi duyan kişi ve proje organizasyonlarını biraraya getirdiği 8. Proje Yönetimi Ulusal Kongresi “DİNAMİKLER  2007”  13–14 Nisan tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nin katkılarıyla Cibalideki muhteşem Haliç manzaralı kampüste gerçekleştirildi. 

Bu yılki kongrede proje yönetim dinamiklerinin incelenmesi ve Türkiye’de son yıllarda gerçekleştirilen yatırım projelerinin  tartışmaya açılması hedeflenmişti.

IPYD Yönetim Kurulu Başkanı Natali Toma, “İçinde yaşadığımız toplumun tüm dinamikleri “geleceğin bugün olmadığının farkındalığı” içinde “geleceği tasarlama” projesinin parçası olmak zorundadır... Dünyamızda gelişen olumlu-olumsuz herşey bizi ilgilendirir. Ancak bunun farkındalığı “geleceği tasarlayanlardan” olma şansını bireye verebilir. Bizler, IPYD olarak “geleceğe dair” olan ne varsa, bunun bir parçası olma iddiasını taşımaktayız. Bu mantığın ışığında inşa etmiş olduğumuz  misyonumuz:  Türkiye’de, toplumu etkileyen ve “geleceği tasarlayan” proje paydaşlarına, “proje yönetimi” ve “proje yöneticisi” kavramları ışığında etkileşim sağlamak; “proje yönetimi”ni yeni sektörlere tanıtmak; uygulama ve eğitiminin standartlarını belirlemek; proje yönetimi konusunda temel bilgi ve başvuru kaynağı olmaktır”  sözleriyle 8. Dinamikler Kongresinin açılışını yaptı.

Proje Organizasyonu, gelecek yıldan itibaren DİNAMİKLER’i  bölgesel hale getirmeyi hedeflediği için bu yıl da ABD ve Avrupa ülkelerinden konuşmacılar davet edilmişti. Davet edilen “KEYNOTE”  konuşmacılar arasında İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, Prof. Dündar Kocaoğlu, Prof. Davit Arditi, Dr. Yalçın Tanes, Wayne Abba gibi ünlü isimler bulunmaktaydı.

Iki günlük program davetli konuşmacılar, kamu ve özel sektör ile üniversitelerden temsilcilerinin sunumları,  proje yönetimi yazılım sunumları, lisans üstü öğrenci çalışmaları için workshop, kokteyl, dans gösterisi , resim sergisi, öğle yemeği sunumları ile devam etti  ve “Hayat Projelerle Doludur” başlığı altında eğlenceli bir panelle son buldu.

Bu haftaki yazımı, katılamayanlar için kongre ile verilen mesajı özetleyerek ve özetiyle yetinemeyenleri de gelecek  yıl düzenlenecek olan 9. DİNAMİKLER Kongresine davet ederek bitirmek istiyorum: “Küreselleşen dünyada hızla gelişen ve değişen teknolojinin etkisiyle başarılı projeler gerçekleştirebilmek,  proje yönetim sistemlerinin etkin  kullanımını zorunlu kıldığı gibi; projelerin kısa sürede hayata geçirilmesi zorunluluğu da risk yönetimi’nin özellikle planlama ve kontrol süreçlerindeki önemini artırmaktadır.

Hükümetler, sivil toplum örgütleri, özel sektör ve üniversitelerin proje yatırımlarına ivme kazandırmak ve yatırım sahiplerini desteklemek için platformlar yaratmaktadır. Ülke olarak bu platformların doğru gelişmesi ve yatırımların desteklenmesi  ülke kalkınması için kaçınılmazdır.”
 


M. Şirin Aktaş

İSTANBUL PROJE YÖNETİM DERNEĞİ
Merdivenköy Mah. Dikyol Sk. No:2 Business İstanbul B Blok İç kapı No:179 Ofis No: 12 Kadıköy / İstanbul

ipyd@ipyd.org

0 850 888 95 86 / Fax:0 850 888 95 86

İstanbul Proje Yönetimi Derneği © 2018 | tüm hakları saklıdır.